Co warto wiedzieć wybierając dach na lata

Dach to złożona konstrukcja, która jest inwestycją na lata. Pokrycie dachu ma wpływ na design całego budynku, ale przede wszystkim stanowi ochronę przed zjawiskami atmosferycznymi. Zapewnia nam również komfort we wnętrzu – izoluje nas od uciążliwych dźwięków ulicy. Dlatego przed zakupem materiałów, warto dobrze przemyśleć jaki dach wybierzemy. Co wobec tego zagwarantuje nam solidny dach na dekady?

warto-wiedziec-wybierajac-dach

Odpowiedni materiał. Od tego jakiego materiału użyjemy będzie zależeć przyszłość naszego domu. Odpowiednio dobrana dachówka będzie skutecznie chronić wnętrze od niekorzystnych warunków atmosferycznych i zachowa wszystkie walory estetyczne przez długie lata. Wypalone z gliny dachówki nie zmieniają kształtu i nie pękają, a ze względu na swój naturalny ciężar, sprawdzą się np. podczas silnego wiatru. Dachówki ceramiczne, tak jak inne produkty z naturalnej gliny, wypalają się na brązowo, żółto a nawet biało i co najważniejsze, nie blakną. By uzyskać inne odcienie pokrywa się je warstwą specjalnej glinki, która w procesie wypału spieka się z powierzchnią dachówki i nadaje jej żywe, trwałe kolory. Dachówki te mają gładką, niekiedy wręcz śliską powierzchnię, co strzeże dach przed łuszczeniem, czy porastaniem.

Kompleksowy wybór. Dach to nie tylko warstwa, którą widać gołym okiem. To również szereg innych, niewidocznych z zewnątrz produktów, czyli akcesoriów technicznych, dzięki którym dach jest odpowiednio zamontowany. Należą do nich m.in. membrany dachowe, które zabezpieczają wnętrze budynku przed zawilgoceniem i zapewniają odpowiednie odprowadzenie pary wodnej, taśmy uszczelniające czy specjalnie zaprojektowane przez firmę Wienerberger spinki SturmFix. Są one dodatkowym wzmocnieniem połaci, szczególnie istotnym przy trudnych warunkach pogodowych. Pojedyncza spinka SturmFix łączy dwie dachówki. Dzięki niej przyszli mieszkańcy znacząco ograniczą koszty związane z pokryciem budynku oraz będą mieli gwarancję wyjątkowej wytrzymałości dachu. Trwałość i szczelność będą jeszcze pewniejsze, jeśli skompletujemy całą połać dachu wybierając system od jednego producenta. Wtedy mamy gwarancję, że wszystkie akcesoria systemowe, dachówki i elementy ceramiczne tj. gąsiory, dachówki szczytowe i wentylacyjne będą do siebie idealnie pasować.

Izolacja termiczna i akustyczna. Połać to najważniejszy element ochronny domu, jednak przy jej projektowaniu często skupiamy się jedynie na zapewnieniu budynkowi odpowiedniej izolacji termicznej. Warto jednak, pamiętać, że pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem są narażone na wszystkie dźwięki dochodzące z zewnątrz, m.in. deszcz, grad, silny wiatr czy nawet gwar pobliskiej ulicy. Dlatego w przypadku poddasza ważna jest również odpowiednia izolacja akustyczna, którą zagwarantują ciężkie pokrycia, takie jak dachówki ceramiczne, ponieważ znacznie trudniej wprawić je w drgania.

Wykonanie dachu. Rozwiązania systemowe są ważne, niemniej jednak bez prawidłowego wykonania dachu przez wyspecjalizowanych fachowców nie spełnią one swoich funkcji. Dlatego już na etapie planowania warto wybrać polecanego wykonawcę i przeprowadzić z nim wywiad dotyczący jego poprzednich realizacji. Przy wyborze wykwalifikowanego dekarza pomoże firma Wienerberger, która prowadzi certyfikujące szkolenia dla fachowców. Na stronie internetowej znajdziemy listę rekomendowanych przez firmę dekarzy, których realizacje zostały pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów Wienerberger.

Przewagą dachówek ceramicznych nad innymi materiałami jest przede wszystkim ich wieloletnia trwałość, szlachetny wygląd i możliwość wyboru z szerokiej oferty produktów. Dachówki ceramiczne utrzymują swój kolor przez długie lata i są odporne na silne wiatry, również dzięki naturalnemu ciężarowi, który uniemożliwia zerwanie fragmentów połaci. Warto zastanowić się nad dachówkami ceramicznymi również ze względów finansowych, niewielka różnica w nakładach w stosunku do zakupu innych materiałów, zagwarantuje nam solidny dach na długie lata.


Perła Dolnego Śląska „w blasku” karpiówki

Zamek Książ na przestrzeni wieków zmieniał style i funkcje ze średniowiecznej siedziby Piastów śląskich do barokowego pałacu, a w najbardziej ponurym okresie był strategiczną kwaterą nazistów. Dziś, dzięki bogatej historii, wyjątkowej lokalizacji oraz imponującej bryle, Książ zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków w Polsce. „Perła Dolnego Śląska” prezentuje się w całej okazałości dzięki, między innymi, tradycyjnej ceramicznej dachówce – karpiówce – z oferty firmy Wienerberger, której użyto do renowacji dachu.

dach-tradycyjna-ceramiczna-dachowka-karpiowka

Kompleks zamkowy Książ znajdujący się obecnie w granicach miasta Wałbrzycha jest trzecim co do wielkości zamkiem w kraju i największym na Szlaku Zamków Piastowskich. Władcy z dynastii Piastów śląskich wznieśli pierwsze mury zamku, który stał się symbolem Dolnego Śląska. Książę świdnicko-jaworski Bolko I przeniósł swój dwór z Lwówka i w latach 1288-1292 rozbudował istniejącą na wniesieniu warownię. Wkrótce rezydencja stała się jednym z najważniejszych ośrodków władzy monarszej w księstwie, uznana za „wrota” otwierające drogę handlową pomiędzy Czechami a Polską. Z biegiem czasu posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a ambicje i upodobania kolejnych właścicieli wielokrotnie zmieniały wielkość i estetykę zamku.

Mimo burzliwej historii niepozbawionej dewastacji i plądrowań, dzięki pracom renowacyjnym rozpoczętym w 1960 roku Książ ponownie w pełni zasługuje na tytuł „Perły Śląska.” Aby skutecznie utrudnić wrogom dostęp, zamek zbudowano na urwistym skalnym wzgórzu. Od ponad siedmiuset lat Książ majestatycznie wznosi się nad kotliną porośniętą gęstym lasem W dzisiejszej postaci Książ to nie tylko majestatyczna budowla, ale także przykład charakterystycznych elementów architektonicznych z różnych epok, takich jak np.: ogrody w stylu francuskim, opływająca marmurem pałacowa Sala Maksymiliana, zwana barokowym skarbem Śląska, czy neorenesansowe zwieńczenie głównej wieży, która od wielkiej rozbudowy na początku XX wieku mierzy 48 metrów. Całość zabytkowego zamku zespala jednolita połać dachu, pokryta po remoncie dachówką karpiówką Wienerberger.

Wielokrotne rozbudowy i modernizacje zamku są również widoczne w skomplikowanej formie dachu. Liczne daszki lukarn, płaszczyzny wież, czy specyficzne kosze dachowe wymagały wysokiej klasy rzemiosła dekarskiego, i zastosowania odpowiednich materiałów.

Karpiówka z oferty Koramic to dachówka bardzo często wykorzystywana przy renowacji historycznych obiektów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i specjalnemu systemowi mocowań idealnie sprawdziła się przy tak wymagającej konstrukcji. Zastosowanie dachówki ceramicznej było nie tylko nawiązaniem do historycznych pokryć dachowych, ale zadecydowały także o tym niepalność, wysoka odporność na mróz i deszcz, jakimi charakteryzują się materiały ceramiczne. Zamek prezentuje wielowiekowe piękno a nowy dach chroni historyczne mury Książa.

Źródło: materiały prasowe Wienerberger (biuroprasowe.wienerberger.pl)

Porady